• Monstera

Monstera to niezwykle efektowny rodzaj pnączy, z rodziny Araceae (obrazkowatych), naturalnie występujący w lasach tropikalnych Meksyku, Ameryki Środkowej i Południowej. Obecnie znanych jest już ponad 50 gatunków tego intrygującego pnącza, z których kilka jest z powodzeniem uprawianych w domach jako popularne rośliny doniczkowe.

Najbardziej znana jest Monstera Deliciosa (monstera dziurawa). Ten szczególny gatunek naturalnie występuje od południa Meksyku po Panamę, ale jest również powszechnie uprawiany w innych obszarach tropikalnych. W swoim naturalnym środowiskumoże osiągnąć nawet 20 metrów, wspinając się po drzewach za pomocą korzeni powietrznych w poszukiwaniu światła. Monstera Deliciosa jest doceniana głównie ze względu na duże, błyszczące, ciemnozielone liście, które mogą osiągać długość nawet do jednego metra. Liście młodych okazów są pełne i sercowate, a w miarę dojrzewania rośliny blaszka liściowa staje się głęboko nacięta i powstają eliptyczne dziury. Obecnie dostępne są również atrakcyjne, różnorodne odmiany z białymi, kremowymi, żółtymi czy zielonymi wariegacjami na liściach, które są nielada gratką dla kolekcjonerów. Najciekawsze z nich to Monstera Albo Variegta, Monstera Thai Constelation, Monstera Green on Green, Monstera Mint i Monstera Aurea Marmorata Variegata.

Zaraz obok Deliciosy najchętniej wybieraną i pożądaną w naszych domach jest Monstera Adansonii (Monstera Monkey Mask), która nie dorasta do tak pokaźnych rozmiarów i w przeciwieństwie do swojej kuzynki zawsze zachowuje pełne krawędzie liścia. Ta dziurawa piękność również zachwyca swoimi odmianami. Wyróżnić możemy między innymi: Monstera Adansonii Aurea Variegata, Monstera Adansonii Indonesian Marble (INDO), Monstera Adansonii Mint EU oraz Monstera Adansonii Archipelago.

Coraz większą popularnością w naszych domach cieszą się również inne gatunki Monster, takie jak: Monstera Obliqua Peru, Monstera Esqueleto czyli Monstera Epipremnoides, Monstera Acuminata, Monstera Karstenianum czy Monstera Lechleriana.