• Philodendron

Philodendron to bardzo duży rodzaj roślin w skład, którego wchodzą setki różnorodnych gatunków. Zaraz po Anthurium jest drugim co do wielkości przedstawicielem rodziny Araceae (obrazkowatych). Taksonomicznie rodzaj Philodendron jest nadal słabo poznany, z wieloma nieopisanymi gatunkami. Nazwa pochodzi od greckich słów philo - „miłość, uczucie” i dendron - „drzewo”.

Większość filodendronów to świetne pnącza, zwykle rosnące w górę, owijając swoje korzenie powietrzne wokół pni drzew. Kiedy już dotrą do korony, często przekształcają się w epifity. Co ciekawe w przeciwieństwie do większości epifitów, Philodendrony nie umierają, jeśli spadną na ziemię. Po prostu zaczynają swoją wspinaczkę w górę od nowa.

Kształt, kolor, rozmiar i tekstura liści różnią się znacznie w zależności od gatunku i dojrzałości rośliny. Philodendrony to rośliny, które bez wątpienia oczarowują swoją różnorodnością i prezentują jedne z najciekawszych kształtów liści. Znajdziemy tutaj odmiany o soczyście zielonych blaszkach liściowych, jak Philodendron Bilietiae czy Philodendron Joepii, gatunki o cudownie welwetowych liściach jak chociażby Philodendron Melanochrysum i Philodendron Gigas oraz te, których intensywne wybarwienie mocno kontrastuje z klasyczną zielenią - Philodendron Florida Beauty, Philodendron Ring of Fire, Philodendron Domesticum Variegata, czy Philodendron Florida Ghost.