• Syngonium

Syngonium to rodzaj wiecznie zielonych pnączy z rodziny Araceae (obrazkowatych), pochodzących z tropikalnych lasów deszczowych w południowym Meksyku, Indiach Zachodnich, Ameryce Środkowej i Południowej.

W naturze wspinają się po drzewach w poszukiwaniu światła i dorastają nawet do 20 metrów wysokości. Mają liście, które zmieniają kształt w zależności od etapu rozwoju rośliny. Młode sadzonki mają pojedyncze, pełne liście. Z biegiem czasu zaczynają pojawiać się wyraźne wcięcia, które dzielą liść na kilka płatów. W rezultacie dorosła forma rośliny ma pięcio-, sześcio-, a nawet siedmiopalczaste blaszki liściowe.

Rodzaj ten obejmuje 34 gatunki, z których niektóre z powodzeniem uprawiane są w domach jako rośliny doniczkowe. Najczęściej spotykane jest Syngonium Podophyllum, które często jest określane po prostu jako Syngonium. Wyróżniamy wiele odmian o niezwykle zróżnicowanych i barwnych blaszkach liściowych. Zaczynając od tych w odcieniach zieleni – Syngonium Three Kings czy Syngonium Batik poprzez bardzo modne ostatnio formy variegata, takie jak Syngonium Albo Variegata, Syngonium Aurea Variegata, do tych z różowym akcentem – Syngonium Strawberry Milk, Syngonium Milk Confetti, czy Syngonium Pink Lava. Chętnie uprawiane jest też Syngonium Angustatum, Syngonium Chapinese, Syngonium Rayii cz Syngonium Wendlandii.

Według Feng-Shui roślina Syngonium przynosi fortunę, zdrowie, bogactwo, dostatek i dobrobyt oraz oczyszcza powietrze w pomieszczeniach. Pięciopłatkowy kształt liści Syngonium reprezentuje 5 elementów Feng Shui: wodę, ogień, ziemię, drewno i metal.